Terapia kobiet w ciąży i po ciąży
Noszenie pod sercem maluszka to wspaniałe uczucie, a także spore obciążenie m.in dla kręgosłupa i mięśni, np. dna miednicy.
W ciąży mogę Ci pomóc m.in w dolegliwościach typu:
• Ból kręgosłupa.
• Ból i pieczenie karku oraz okolicy łopatek.
• Ból głowy.
• Ból krocza, zaburzenia oddawania moczu.
• Cierpnięcie rąk czy nóg.
• Nadmierne puchnięcie nóg.
Fizjoterapia w ciąży i po ciąży
Noszenie pod sercem maluszka to wspaniałe uczucie, a także spore obciążenie m.in dla kręgosłupa i mięśni, np. dna miednicy.
Wraz z rosnącym maleństwem zmienia się rozkład ciśnień w jamach ciała, a także napięcia więzadeł czy mięśni w konsekwencji reorganizacji ulega postawa ciała.
Zwiększa się krzywizna odcinka lędźwiowego tzw. lordoza. Uwypuklają się plecy w odcinku piersiowym, a głowa pochyla się w przód. Szybko rosnący brzuszek wpływa na przeciążenie spojenia łonowego. Jego dysfunkcja będzie wpływać na asymetryczne rozkładanie się napięć w brzuchu. Taki asymetrycznie napięty brzuch, wymusza ułożenie dziecka co, może być przyczyną zaburzeń napięcia u noworodka.
Z Panami w ciąży pracuję głównie technikami ostopatycznymi, które są bardzo bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Terapię możemy zacząć od II trymestru (wcześniej tylko w pilnych przypadkach) i prowadzić ją do samego rozwiązania. Jedynym przeciwskazaniem są wszelkie stany zagrożenia ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na terapię, zapytaj swojego lekarza prowadzącego.
Fizjoterapia po połogu.
Ciąża to spore obciążenie dla organizmu bardzo często zdarza się, że organizm kobiety nie dochodzi po niej do pełnej sprawności przez długi, długi czas.
Czasem w wyniku ułożenia dziecka lub bardzo dużego brzucha w ciele młodej mamy po porodzie zostają związane z ciążą napięcia. Zdarza się, że sylwetka ciążowa utrzymuje się ponad rok. W tak długiej perspektywie czasu, zmieniona sylwetka będzie przyczyną, np. bólu kręgosłupa, rozejścia mięśnia prostego brzucha, bólu podczas stosunku czy wysiłkowego nietrzymana moczu.
Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zapraszam po połogu na profilaktyczną wizytę, na której ocenie i pomogę się pozbyć pociągowej sylwetki.
Obowiązkowo po połogu powinny zgłosić się Panie po cesarskim cięciu i te u których zostało nacięte krocze. Dlaczego? Bo zostawiona sama sobie blizna będzie przyrastać do tkanek niżej, ograniczając ich ruch, a także tworzyć głębokie zrosty, które mogą zaburzać funkcjonowanie narządów płciowych czy pęcherza (np. prowadząc do nietrzymania moczu). Przerywając ciągłość tkanki, uszkodzeniu ulegają także receptory czucia głębokiego. Uszkodzone receptory wpływają na układ nerwowy w taki sposób, że może on np. osłabić mięsień poprzeczny brzucha. Co doprowadzi do rozejścia mięśni prostego brzucha, a nawet przepukliny.
Kiedy zaczynamy pracę z blizną?
Jeśli się nic nie dzieje i blizna oraz okoliczne tkanki ładnie się goją to terapię blizny rozpoczynamy w 3 – 4 tygodniu po porodzie. Na wizycie oceniam stan blizny i uczę jak z nią pracować w domu. To czy trzeba będzie przychodzić do gabinetu zależy od stanu blizny. Jeśli tkanka źle się goi, jest twarda, utrzymuje się obrzęk to terapię możemy zacząć nawet kiedy są jeszcze szwy. Wówczas nie będę pracowała bezpośrednio na bliźnie, a dookoła niej. Zapewni to szybsze i prawidłowe gojenie się tkanki.
Terapia blizny jest bardzo ważna. Taka nieprzerobiona blizna nawet po latach jest przyczyną bólu kręgosłupa, głowy czy kolan.
umów się na wizytę!