W trakcie wieloletniej pracy w gabinecie zauważyłam , że znaczna część pacjentów nie dba o siebie nie dlatego, że nie chce, ale dlatego, że nie wie jak i nie wie na co zwrócić uwagę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ból barku może być wywołany problemami np. z pęcherzykiem żółciowym, albo blizną z dzieciństwa.
Dlatego dziś chciałam bym Ci opowiedzieć o triadzie zdrowia. To trzy filary, które składają się na Twoje zdrowie. Te same trzy filary wykorzystuję w poszukiwaniu przyczyn dolegliwości bólowych, z którymi zgłasza się do mnie pacjent.
Triadę można przedstawić w postaci trójkąta równoramiennego, ponieważ jego składowe są tak samo ważne w utrzymaniu dobrostanu twojego organizmu. Masz duży wpływ na każdą ze składowych tego trójkąta zdrowia, dlatego chcę nauczyć Cię jak go wykorzystać w dbaniu o siebie 🙂 Ten artykuł jest zaledwie początkiem wiedzy, którą chce Ci przekazać, ale zacznijmy od początku.
Czym jest Struktura?
To filar, który reprezentuje Twoje ciało fizyczne. Na tym poziomie rozpatrujemy postawę ciała i dolegliwości, które Cię trapią pod względem fizycznych zmian w Twoim ciele. Nie mam tu na myśli „wypadniętego” dysku, bo uszkodzenia dysku są konsekwencją wieloletniego działania różnych czynników na ciało, nie powstają z dnia na dzień (chyba, że na skutek ciężkiego wypadku). Tu szukamy przyczyn, czyli zmian w Twojej formie, które wpłynęły na powstanie nieprawidłowego napięcia mięśni. To patologiczne napięcie (często latami) oddziałuje na Twój układ mięśniowo- szkieletowy i doprowadza do uszkodzenia struktury, np. dysku.
Zatem co wpływa na zmianę napięcia mięśni ?
Aktywność fizyczna
To, że nie służy nam bezruch i siedzenie na kanapie wie większość ludzi, ale nadmiar ruchu i funkcjonowanie stale na najwyższych obrotach też nie jest zdrowe. Organizm potrzebuje równowagi między aktywnością, a odpoczynkiem i czasem na regenerację.
Praca w której stale wykonujemy przez wile godzin te same ruchy (np. pracownik produkcji) lub w której zastygamy w jednej pozycji, np. kierowca, pracownik biurowy także wpływa na przeciążenie mięśni. Aby lepiej Ci było zrozumieć o co mi dokładnie chodzi posłużę się przykładem. Jakiś czas temu przyszła do mnie pacjentka z bólem pleców po prawej stronie. Pani pracuje w dziale obsługi klienta. Podczas badania zaobserwowałam, że ma bardzo napięte mięśnie po prawej stronie kręgosłupa. Po głębszej analizie okazało się, że na jej biurku po prawej stronie stoi drukarka, do której moja pacjentka obraca się kilkukrotnie przy obsłudze jednego klienta. Pewnie zastanawiasz się: w czym problem? Pomyśl, ile razy ta pani obróci się do tej drukarki w ciągu 8 godzin pracy, a przez tydzień, miesiąc? Rozumiesz już, w czym problem ;). Takich historii mogła bym Ci opowiedzieć dużo, np. historia zawodowego kierowcy, który intensywnie pracując lewą nogą dorobił się bólu odc. lędźwiowego lub historia pewnego listonosza, który przenosił całą nogę nad tylnym koszykiem wsiadając na rower przez co nabawił się bólu pośladka. We wszystkich przypadkach sam ruch nie był fizycznie ciążki do wykonania, ale ilość wykonywanego ruchu i sekwencja jego powtarzalności w dłuższej perspektywie czasu doprowadziły do przeciążenia mięśni i bólu.
Pewnie zapytasz jak żyć? 😉 W tym miejscu udzielę Ci małej porady. Jeśli masz pacę, w której wykonujesz stale te same czynności to po pracy musisz „trenowane” mięśnie – rozciągać. To, że siedzisz przed komputerem to nie znaczy, że Twoje mięśnie nic nie robią. Wręcz przeciwnie. Pozycja siedząca wymusza napięcie jednych i osłabienie innych mięśni. Ale to już temat na osobny wpis 😉
Blizna
I to bez względu na to jak i kiedy powstała 😉 Jeśli chodzi o bliznę, może ona wpływać na organizm na różne sposoby. Po pierwsze, może znacznie ograniczać ruchomość sąsiednich tkanek. Kilka lat temu przyszła do mnie pacjentka po mastektomii i po nieudanej rekonstrukcji piersi. Liczne blizny w obrębie klatki piersiowej były tkliwe i bardzo mocno ją „ciągnęły” w przód. Dopiero po manualnym przepracowaniu blizn pacjentka mogła się wyprostować, a ból karku z którym przyszła ustąpił.
Po drugie w skórze są receptory, które informują nasz układ nerwowy np. o położeniu ciała w przestrzeni w wyniku uszkodzenia tkanki np. podczas operacji czy urazu, uszkodzeniu mogą ulec także te receptory. Uszkodzone receptory wysyłają błędny sygnał do centralnego układu nerwowego, a on na podstawie złych informacji podejmuje złe decyzje, np. osłabia mięśnie. Przykładów takiego działania blizny mogę podać bez liku. Pod wpływem blizny po zabiegu operacyjnym w obrębie brzucha, np. usunięcie wyrostka, woreczka żółciowego czy blizny po cesarskim cięciu układ nerwowy osłabia mięśnie brzucha w konsekwencji czego pacjent zgłasza się z bólem odc. lędźwiowego. O tym dlaczego słabe mięśnie brzucha powodują ból lędźwi, niebawem powstanie osobny wpis 😉
Podobnie jak blizna na Twój układ nerwowy może wpływać uraz (bez znaczenia kiedy i jak powstał, nawet nie musiało dojść do złamania), tatuaż i wiele jeszcze innych rzeczy, których nie będę już tu opisywać.
Strukturę z grubsza mamy omówioną. Już w tym pierwszym filarze mamy sporo czynników, które mogą zaburzyć funkcjonowanie organizmu, a to dopiero pierwszy.
Drugi filar to chemia, czyli:
To co zjadamy
Jesteś tym, co jesz”. Materiały budulcowe potrzebne do zrobienia hormonów, komórek i wszystkiego tego, z czego się składasz pochodzą z pożywienia, którego dostarczasz. Jak myślisz co Twój organizm zrobi z tymi wszystkimi konserwantami i ulepszaczami? Czy jest mu wszystko jedno czy dostanie pełnowartościowy posiłek, czy gotowca ze sklepowej półki? Nie chodzi o to, żeby całe życie być na diecie. Chodzi o to, żeby racjonalnie się odżywiać i dostarczać dobrych składników, aby Twój system miał z czego budować zdrowy i silny organizm.
Wszelkie nietolerancje i alergie pokarmowe mają przełożenie na ból np. w odc. lędźwiowym. Pewnie się zastanawiasz, ale jak to? W następnym artykule przybliżę Ci jak to działa i na czym polega oddziaływanie tego co jesz na to jak się czujesz i na ból, który w ciele odczuwasz.
Leki
Na pewno nie raz poczułeś/łaś ich działanie na swój organizm.
Środowisko w którym żyjesz i pracujesz
Zanieczyszczone np. powietrze ma duży wpływ na to jak funkcjonujesz. Pamiętaj, że Twoje ciało (płuca, serce, jelita, mięśnie) jest jednością, jedno bez drugiego nie istnieje i jedno na drugie ma duży wpływ.
Trzeciego filaru emocji, chyba nie muszę Ci przedstawiać. Na pewno nie raz w swoim życiu, np. przed egzaminem, czy rozmową o pracę poczułeś/łaś ich działanie na organizm. Duży wpływ ma na Ciebie również to co o sobie myślisz, jak postrzegasz siebie i innych oraz Twoje poczucie własnej wartości. Nie znam nikogo, kto z niską samooceną chodził by z wysoko podniesioną głową, radośnie patrząc na świat. Z emocjami można i warto pracować, to Ty masz wpływ na to jak wygląda Twoje życie.
Podsumowanie
Właśnie poznałeś trzy filary, które determinują to czy Twój centralny układ nerwowy radzi sobie z zarządzaniem organizmem, czy też nie. Jeśli masz dużo zaburzeń w obrębie jednego filaru, albo kilka mniejszych we wszystkich, Twój organizm ma kłopoty. Wtedy odpala np. funkcję – Ból, żeby dać Ci do zrozumienia, że sobie nie radzi. W następnym artykule przybliżę Ci, zależności między tymi filarami. Pokażę Ci jak one na siebie oddziaływają i jak przekładają się na fizyczny ból z którym Ty się zgłaszasz do lekarza, czy fizjoterapeuty.
Jeśli podobał Ci się ten wpis i znasz kogoś, kto powinien się z nim zapoznać to podziel się nim proszę.